Markägar- och MKB-evenemang om vätgasnätet samlade tusentals deltagare

Gasgrids planerade vätgasöverföringsnät har väckt stort intresse, och sedan september 2025 har över 50 diskussions- och informationstillfällen ordnats för markägare och allmänheten. Evenemangen har samlat tusentals deltagare, både på plats och på distans.

Tillfällena har bestått av dels inbjudningsevenemang för markägare, dels öppna möten inom ramen för miljökonsekvensbedömningsprocessen (MKB). Engagemanget har varit stort vid samtliga evenemang, och Gasgrid har fått värdefull lokalkännedom som stöder för det fortsatta planeringsarbetet.

Markägare bjöds in redan i ett tidigt skede

Gasgrid ville möta markägarna tidigt i planeringen, redan innan de formella samråden inom MKB‑förfarandet inleddes. Det planerade överföringsnätet kommer att gå över mark som ägs av tusentals fastighetsägare, och därför ville Gasgrid erbjuda markägarna egna möten med möjlighet till dialog och informationsutbyte.

Totalt ordnades 35 markägartillfällen på centrala platser längs hela sträckningen. Därutöver hölls sex tillfällen på distans. Beroende på möte deltog cirka 60–150 personer, och sammanlagt nådde markägarträffarna omkring 4 500 deltagare.

Diskussionerna var livliga och frågorna många. Sammanfattningsvis framkom ett brett stöd för utvecklingen av ren och inhemsk energi. Samtidigt betonade deltagarna vikten av trygga näringsverksamhet, livsmedelsproduktion och åkermarkernas skick. Även säkerhetsfrågor och ersättningar till markägare diskuterades flitigt.

Öppna samråd om MKB‑programmet lockade brett deltagande

I början av året hade projektets miljökonsekvensbedömningsarbete framskridit till den punkt där samråden om den första MKB‑fasen, MKB‑programmet, kunde inledas. På grund av projektets omfattning är planeringen indelad i fem MKB‑områden. I varje område ordnades 2–4 öppna samrådsmöten, med möjlighet att delta på distans i minst ett tillfälle per område.

Vid mötena presenterades hur miljökonsekvensbedömningen kommer att genomföras: vilka frågor som utreds, vilka utredningar som görs och hur processen fortskrider. Gasgrid informerade också om projektet i stort, och gott om tid reserverades för frågor och gemensam diskussion.

Intresset var stort även vid dessa tillfällen. Inklusive distansdeltagande deltog cirka 60–300 personer per möte, och sammanlagt närmare 2 000 personer tog del av samråden om MKB‑programmet. Frågorna låg till stor del i linje med de teman som diskuterats vid markägartillfällena.

Handlingar för MKB‑programmet på Miljöförvaltningens webbplats

Myndighetens områdesspecifika MKB‑material finns på respektive områdes egen sida enligt följande:

Vad händer härnäst?

  • De första utlåtandena har redan inkommit, och resten väntas finnas till påseende senast i början av maj. Utlåtandena finns på Miljöförvaltningens webbplats, på respektive MKB-områdes egen sida som visas ovan.
  • Den planerade sträckningen kan granskas via Gasgrids kartprogram: Vetyverkon linjauksen palautekysely | Maptionnaire
  • Nästa steg i MKB‑förfarandet är att ta fram en miljökonsekvensbeskrivning. Där bedöms projektets effekter på olika miljöfaktorer och åtgärder presenteras för att förebygga och minska eventuella negativa konsekvenser. Den respons som samlats in under möten och samråd kommer att utgöra en viktig del av detta arbete.
  • När miljökonsekvensbeskrivningen är färdig publiceras den för allmänt påseende, på samma sätt som i programskedet. I samband med detta ordnas också nya öppna samråd. Enligt den nuvarande tidtabellen sker detta i början av år 2027.
  • Aktuell information om projektets framskridande och kommande möjligheter att lämna synpunkter publiceras fortlöpande på projektets webbplats. (Från hemsida: Konstruktion > Finlands nationella vätgasnät)

Gasgrid är ett framtida multigasbolag som levererar stamnätslösningar för energiöverföring med syfte att främja övergången till grön omställning och ett energieffektivt samhälle. Vi stärker Finlands ekonomiska tillväxt, försörjningstrygghet och energisjälvförsörning och stöder den reglerkraft som krävs för utsläppsfri elproduktion. Genom våra internationella infrastrukturprojekt förbereder vi oss för att möta efterfrågan på ren gasenergi även i Europa. Gasgrid-koncernens verksamhet består av gasöverföring, LNG-terminalverksamhet, vätgasutveckling och projektgenomföring. Läs mer: gasgrid.fi/sv

Läs även

Pressmeddelande

Ändringsarbete på naturgasledning inleds i Tusby

Pressmeddelande

Pressmeddelande

Gasgrid har förnyat sin webbplats

Pressmeddelande

Pressmeddelande

Informationsmöte om LNG-terminalens bulleråtgärder 24.3. i Ingå

Pressmeddelande

Pressmeddelande

Säkerhets- och kemikalieverkets Vätgasguide kompletterats med bilaga on vätgasöverföringsledningar

Pressmeddelande