Vi bygger framtiden

Vi står inför byggandet av en storskalig energiinfrastruktur och utvecklingen av den nuvarande gasplattformen. Det lyckas inte utan en välmående och kunnig personal samt en säker arbetsmiljö.

Vi står på många sätt inför något nytt, och därför är det särskilt viktigt att stödja vår personal under tillväxtresan. Vi har förbundit oss till en kontinuerlig dialog med personalen och vi samlar regelbundet in respons från personalen, till exempel med hjälp av en personalenkät som genomförs årligen. Vi utnyttjar enkäten och responsen som kommit via andra kanaler för att utarbeta konkreta åtgärder relaterade till personalen och kulturen under de kommande åren. Vi inkluderar personalen i strategiarbetet, verksamhetsplaneringen och utvecklingen av vår verksamhet. Vi stödjer personalens utbildnings- och utvecklingsvägar och bygger upp en likvärdig och jämställd arbetsgemenskap. Vi satsar på arbetshälsa, säkerhetsutbildningar och en inkluderande arbetskultur. Vi främjar jämställdhet och likabehandling genom insyn i lönesättningen och utbildning.

Som ett växande företag satsar vi på att introducera nya medarbetare i arbetet och göra lyckade rekryteringar. Vi strävar efter att stödja chefsarbetet via vårt eget program Gasgrid Akatemia.

Säkerhet är livsviktigt för oss. Vårt mål är att såväl vår egen personal som våra avtalspartner ska kunna arbeta säkert varenda dag. Vårt säkerhetsmål är noll olyckor eller avvikelser som leder till frånvaro, och vi är beredda att arbeta kompromisslöst varje dag för att uppnå detta. Vår säkerhetskultur bygger på förebyggande säkerhetsarbete, och var och en vid Gasgrid har ansvar och rätt att ombesörja säkerheten. Vi har förbundit oss att utbilda vår personal i säkerhetsfrågor såväl med hjälp av närundervisning som på webben.

Läs mer om vår säkerhetskultur.

Vi har förbundit oss att respektera de mänskliga rättigheterna i enlighet med principerna i FN:s Global Compact-initiativ och i vår verksamhet följer vi lagstiftningen på nationell och EU-nivå, internationella konventioner samt OECD:s principer och rekommendationer.

Mies ja nainen kahvikuppi kädessä