Toiminta ja esittely

Olemme vuonna 2020 perustettu, tulevaisuuden monikaasuyhtiö, jonka tavoitteena on edistää vihreää siirtymää ja energiatehokkaampaa yhteiskuntaa.

Suomessa energian kantaverkkoja on kaksi, joissa toisessa kulkee sähköä ja toisessa kaasua. Me Gasgridilla vastaamme Suomen kaasujen siirtoverkosta sekä kaasujen siirrosta Suomessa. Samalla kehitämme tulevaa kansallista vetyverkkoa ja siirtoverkkoamme tukeaksemme vähähiilisten ja uusiutuvien kaasujen käyttöönottoa. Tehtävänämme on tarjota Suomen teollisuudelle ja yrityksille turvallista, luotettavaa ja kustannustehokasta kaasujen siirtoa. Liiketoimintamme muodostuvat kaasuliiketoiminnasta, LNG-terminaalitoiminnoista, vetykehityksestä ja projektitoteutuksesta.

Olemme keskeinen osa Suomen energiajärjestelmää ja tuemme toiminnallamme Suomen talouskasvua, huoltovarmuutta ja energiaitsenäisyyttä. Kaasujärjestelmä tukee Suomen päästöttömän sähkötuotannon säätövoimaa; kaasuilla voidaan tasapainottaa kulutushuippuja esim. tuulettomina ja pilvettöminä päivinä.

Tuemme yhteiskunnan hiilineutraalitavoitteita

Kehitämme yhtiötämme asiakaslähtöisesti hiilineutraalin tulevaisuuden edistämiseksi. Verkossamme siirretään tällä hetkellä maakaasua, kotimaista biokaasua sekä nesteytettyä maakaasua (LNG), mutta tulevaisuudessa verkoissamme virrannee yhä enemmän uusiutuvia kaasuja, kuten biokaasuja, vetyä tai synteettistä metaania.

Olemassa olevan, Etelä-Suomessa sijaitsevan, siirtoverkon lisäksi kehitämme paraikaa Suomen valtion päätöksen mukaisesti kansallista, rajat ylittävää vedyn siirtoverkkoa. Tavoitteemme on kytkeä verkkoon iso osa maamme teollisuusasiakkaista 2030-luvun alkupuolella. Kansainvälisten infrastruktuurihankkeidemme myötä valmistaudumme vähähiilisen kaasuenergian kysyntään myös Euroopassa.

Vahva asiantuntemus johdattaa meitä tulevaisuuteen

Meitä gasgridiläisiä on jo yli 130 ja työntekijöitämme yhdistää vahva asiantuntemus, yhteiset arvot sekä ylpeys työn merkityksellisyydestä. Toimipisteemme sijaitsevat Espoossa, Kouvolassa, Imatralla, Mäntsälässä ja Inkoossa.

Videolla Gasgridin toimitusjohtaja Olli Sipilä kertoo Gasgridin toiminnasta:

Vuoden 2025 avainluvut

100 %

Kaasujen siirron toimitusvarmuus

Yli 2100

tapaturmatonta päivää

1300 km

siirtoputkiston pituus

15,5
TWh

siirretyn energian määrä

196 kpl

jakelupisteiden määrät

9,4
TWh

LNG:tä syötetty kaasuverkkoon

Etsitkö yhteystietoja?

Faktaa Gasgridistä

  • Toiminnan perustana turvallisuus ja toimintavarmuus
  • Vuonna 2020 perustettu runkoverkkoyhtiö
  • Hallinnoi Suomessa metaanin siirtoverkkoa ja kehittää kansallista vetyverkkoa
  • Energiayhtiö, jonka tavoitteena on yhteiskunnan hiilineutraalisusutavoitteiden tukeminen

Lue lisää:

Uutishuone

Artikkeli

Hyviä kohtaamisia Farmari-messuilla

Artikkeli
Kansanedustaja Mika Lintilä kättelemässä Gasgridin edustajaa Farmari-messuilla.

Artikkeli

Vetyputki tulee – mitä maanomistajan tulisi tietää?

Artikkeli
Gasgridin maankäyttöpäällikkö Tommi Raappana keskustelemassa maanomistajien kanssa Farmari-messuilla.

Artikkeli

Sähkö- ja kaasuverkkojen mahdollisuudet SuomiAreenassa: Onko Suomen energiainfra maailman parasta?

Artikkeli
Toimitusjohtaja Olli Sipilä Gasgridista, toimitusjohtaja Asta Sihvonen-Punkka Fingridistä, toimitusjohtaja Olli Sirkka Helenistä ja teollisuusneuvos Leena Sivill työ- ja elinkeinoministeriöstä, osallistumassa SuomiAreenan Vetyaareenan paneelikeskusteluun.

Artikkeli

SuomiAreenassa kartoitettiin kaasujen nykytilaa ja katsottiin rohkeasti tulevaisuuteen  

Artikkeli
Onnenpyörän kysymyksiin SuomiAreenan lavalla vastasivat varatoimitusjohtaja Johanna Sipola Keskuskauppakamarista, toimitusjohtaja Jukka Leskelä Energiateollisuus ry:stä, kokoomuksen puoluesihteeri Maggie Keskinen sekä tilaisuuden isäntä, Gasgridin toimitusjohtaja Olli Sipilä.