I tisdags 4.2. 2025 ordnade Gasgrid ett infotillfälle för invånarna i Ingå och närtrakten om bulleråtgärderna vid LNG-terminalen. Syftet med invånarmöten är att lyssna på och samla in feedback från invånarna i området.
”Invånarkvällarna är en viktig feedbackkanal för att vi ska kunna förbättra vår verksamhet. Till exempel har den feedback vi fått från invånarna i närområdet hjälpt oss till att främja landström till bogserbåtarna så att de inte behöver använda motorerna”, säger Satu Mattila, Verkställande direktör för Floating LNG Terminal Finland Oy.
Infotillfället i Ingå hölls för att informera om de bullerbekämpningsåtgärder som vidtagits vid LNG-terminalen. Terminalens bullerbekämpningsplan utarbetades våren 2024 efter bullermätningar och bullermodellering. Åtgärdsplanen har också skickats till Finlands Närings-, trafik- och miljöcentral (NTM).
Baserat på invånarnas feedback identifierades den mest störande bullerkällan som tryckavlastningen på fartygsdäcket. Den mest högljudda källan enligt bullerundersökningen var i sin tur terminalfartygets fläktar.
Effekten av åtgärderna kommer att mätas med en ny bullermätning
Förra sommaren hanterades tryckavlastning operativt för att minska på bullret. Detta är dock inte en långsiktig lösning och Gasgrid har därför påbörjat arbetet med att permanent flytta tryckavlastningen till en närliggande kompressorstation. De nödvändiga mark- och grundläggningsarbetena har redan utförts – nu väntar man på den nödvändiga ventilen, som skall anlända i början av maj.
”Projektet följer den planerade tidtabellen, men ventilen har tyvärr haft en särskilt lång leveranstid. När ventilen väl anländer kommer arbetet att vara klart på ett par dagar”, säger Mattila.
De största fläktarna ombord har nu också kapslats in. I praktiken har man byggt en ljudisolerande ram runt fläktarna.
Effekterna av att kapsla in fläktarna och minska trycket kan bedömas först när en ny bullermätning genomförs.
”Skillnaden märktes tydligt med hörseln när man stod bredvid fläktarna, men vi får naturligtvis de officiella resultaten först när alla åtgärder har vidtagits och vi har gjort en officiell bullermätning”, säger Mattila.
Mätningarna görs efter att ventilen har installerats. Vindförhållandena måste vara på den nivå som anges i myndigheternas regleringar och därför kan ingen exakt tidpunkt för bullermätningarna anges. Ett nytt invånarmöte planeras när mätningarna är klara.
Frågor om belysning
En ny fråga som togs upp av invånarna var den ökade belysningen i hamnområdet. Hamnområdets belysning har bytts ut till LED-lampor, vilket påverkar den totala belysningen i området.
På terminalfartygets däck har lamporna bytts ut mot nya LED-lampor, vilket krävs enligt EU-direktivet.
Som ett resultat av feedbacken kommer även Gasgrid att undersöka belysningen i terminalområdet och följa med utvecklingen av belysningen i området i sin helhet.
Materialet som presenterades under kvällen (på finska).