Gasgridin operoima LNG-terminaali Inkoossa on myynyt jo 95 prosenttia kuluvan vuoden varauskapasiteetistaan. Tulos kertoo kaasujen kasvavasta kysynnästä ja korostaa LNG-terminaalin vakiintunutta ja keskeistä roolia osana Suomen energiamarkkinaa. Toiminnan joustavuus, toimitusvarmuus ja sidosryhmien välinen saumaton yhteistyö mahdollistavat vakaan, tehokkaan ja asiakaslähtöisen terminaalitoiminnan. Puhtaan siirtymän edetessä Inkoon LNG-terminaalin merkitys kasvaa entisestään.
Vilkkaan vuosipuoliskon käynnisti poikkeuksellisen ankara talvi, jonka aikana kaasun toimitusvarmuus pysyi Suomessa kylmästä säästä ja Suomen ja Viron välisen Balticconnector-kaasuyhdysputken käyttökatkosta huolimatta hyvänä, eikä toimituskatkoja ole ollut. Teollisuuden ja kotitalouksien energiatarpeiden lisäksi Inkoon LNG-terminaali palvelee myös sähköntuotantoa. Tammikuun ensimmäisen viikon kireän pakkasen ja tuulettomuuden myötä syntyneet sähköntuotantohaasteet nostivat kaasunkulutuksen huipputasolle (130 GWh/päivä), kun kaasulla tuotettiin sähköä kulutushuippuina lähes 1 000 MW:n teholla. Gasgridin Inkoon LNG-terminaali ja Balticconnector yhdessä mahdollistavat kaasupohjaisen sähkön tuotantokapasiteetin tehokkaan kasvattamisen niin, että se tukee siirtymäämme kohti uusiutuviin lähteisiin pohjautuvaa energiatuotantoa, samalla huoltovarmuutta ja energiaitsenäisyyttämme turvaten.
Gasgridin LNG-terminaaliyhtiön toimitusjohtaja Satu Mattila toteaa tyytyväisenä markkinatoimijoiden huomioineen terminaalin tuomat mahdollisuudet ja kokevan sen hyvänä jakelupisteenä sekä Suomeen, että Balticconnectorin välityksellä eteenpäin Baltiaan. ”Kapasiteettimyynnin hyvä tilanne osoittaa markkinatoimijoiden kiinnostuksen LNG-terminaalin tuottamia palveluita kohtaan olevan erittäin vahvaa. Kulunut talvikausi osoitti terminaalin merkityksen ja toimintavarmuuden, kun Balticconnectorin käyttökatkosta huolimatta Suomen kaasumarkkina pysyi vakaana. Vaikka jäätilanne Pohjoisella Itämerellä oli yksi haastavimmista vuosiin, suunniteltu LNG-laivaliikenne toteutui kokonaisuudessaan onnistuneesti. Tämän mahdollisti hyvä yhteistyö eri toimijoiden välillä, niin terminaalitoiminnoissa kuin esim. jäänmurron osalta merellä. Kelluvan LNG-terminaalin kaupallisesta kannattavuudesta kysytään usein, mutta sitä voidaan arvioida vasta useamman toimintavuoden jälkeen”, Mattila täydentää.
LNG-terminaalin varauskapasiteetin myynti vuodelle 2025 käynnistyy heinäkuussa
Venäjän putkikaasuyhteyden katkeamisen myötä menetetty merkittävä jousto Suomen kaasumarkkinoilta on Inkoon LNG-terminaalin ja siellä toteutettujen kehitystoimien ansiosta pystytty osittain palauttamaan. Balticconnectorin käyttökatkon aikana terminaaliin on ollut mahdollista varastotilanteen salliessa tuoda nesteytettyä maakaasua pienemmilläkin aluksilla ja palvelu on tarkoitus jatkossa saada pysyväksi osaksi terminaalin tarjontaa. Lisäksi terminaalista voidaan tarvittaessa viedä nesteytettyä maakaasua kaasuverkon ulkopuolisiin, ns. off-grid- terminaaleihin. Kapasiteettivarausten suunnittelun ja saatavuuden parantamiseksi terminaalin varauskapasiteetti on siirtymässä kaasuvuosiperusteisesta kalenterivuosiperusteiseksi. Kalenterivuoteen perustuva suunnittelu antaa terminaalille paremmat mahdollisuudet ottaa huomioon esimerkiksi Suomen ja Baltian kaasuverkoston vuosittaiset huoltotoimenpiteet, joista ilmoitetaan tyypillisesti kesällä. Kesän aikana saadut tiedot auttavat määrittämään seuraavan vuoden käytettävissä olevan kaupallisen kokonaiskapasiteetin (terawattitunteina, TWh).
Ensi vuoden kapasiteetin myynti käynnistyy heinäkuussa, kun markkinatoimijat voivat ryhtyä tekemään varauspyyntöjä tarvitsemalleen kaasumäärälle. ”Kun tiedämme markkinatoimijoiden varaustarpeen, käynnistämme aikataulutusjakson ja jaamme sen mukaisesti kapasiteettia, eli sloteja varattaviksi. Neuvottelut kapasiteettivarausten käyttäjäkohtaisista aikatauluista käydään viranomaisen laatimien terminaalisääntöjen puitteissa. Mahdollisessa ylivaraustilanteessa terminaalisäännöt mahdollistavat tasapainottamisen niin, että varaukset jakautuvat tasapuolisesti”, kertoo Inkoon LNG-terminaalin kaupallinen päällikkö Rasmus Hellman. Varaustoiveita voi esittää heinäkuun puolivälistä elokuun puoliväliin kestävällä ajanjaksolla.
Lisätiedot ja median yhteydenotot:
Satu Mattila, toimitusjohtaja, LNG-terminaalitoiminnot, Gasgrid, satu.mattila@gasgrid.fi, 045 135 2288
viestintä@gasgrid.fi
Gasgridin LNG-terminaali Inkoossa toimittaa kaasua teollisuuden, energiantuotannon ja kotitalouksien tarpeisiin. Terminaalilaivassa nesteytetty maakaasu varastoidaan, höyrystetään ja syötetään valtakunnalliseen kaasun siirtoverkkoon sekä Balticconnector-kaasuyhdysputkea pitkin Baltiaan. Terminaalin kaupallinen toiminta käynnistyi tammikuussa 2023, ja sitä operoi Gasgridin tytäryhtiö Floating LNG Terminal Finland Oy.