Gasgrid Finland järjestelmävastaavana siirtoverkonhaltijana on julkaissut siirto- ja palveluhinnaston tariffikaudelle 2026 (1.1.2026 klo 7:00 – 1.1.2027 klo 7:00). Yhdenmukaistettuja kaasunsiirtotariffirakenteita koskeva verkkosääntö (tariffiverkkosääntö, TAR NC) asettaa Gasgrid Finlandille velvoitteen julkaista siirto- ja palveluhinnasto vähintään 30 päivää ennen seuraavaa tariffikautta.
Maakaasumarkkinalain mukaan siirtoverkonhaltijan on asetettava siirtomaksu kullekin syöttö- ja ottopisteelle. Syöttö- ja ottopisteelle, johon on liitetty yhdysputki Euroopan talousalueeseen kuuluvan toisen valtion maakaasuverkkoon, ei kuitenkaan aseteta siirtomaksua, jos syöttö- ja ottomaksun asettamatta jättäminen perustuu Suomea sitovaan kansainväliseen velvoitteeseen tai sopimukseen. Suomen, Viron ja Latvian siirtoverkonhaltijoiden allekirjoittaman ITC- (Inter TSO Compensation) sopimuksen myötä Balticconnectorin syöttö- ja ottopisteissä ei ole tariffia ollenkaan.
Gasgrid päivittää siirtopalveluhinnastoa ottamalla käyttöön uuden tariffikomponentin, tehomaksun. Muutoksen taustalla on tarve kehittää hinnoittelumallia, joka vastaa kaasumarkkinassa tapahtuneisiin muutoksiin ja edistää tasapuolisempaa kustannusten kohdentamista eri verkon käyttäjäryhmien välillä. Energiavirasto on hyväksynyt Gasgridin esityksen uuden tariffikomponentin käyttöönotosta ja tehomaksua sovelletaan 1.1.2026 alkaen.
Gasgridin siirtohinnoittelun tavoitteena on hinnoittelun ennustettavuus ja vakaus, mikä viimeisten vuosien aikana on ennakoimattomien ja voimakkaiden kaasumarkkinaan vaikuttavien muutosten vuoksi ollut haastavaa. Gasgrid tulee pitämään vuoden 2026 viitehinnat (vuosikapasiteettituotteen hinta) sekä eri kapasiteettituotteiden hintakertoimet syöttö- ja ottokapasiteetin osalta samana kuin kuluvana vuonna.
Päivitetty Euroopan parlamentin ja neuvoston asetus (EU) 2024/1789 uusiutuvan kaasun, maakaasun ja vedyn sisämarkkinoista asettaa siirtoverkonhaltijoille perustavanlaatuisen velvoitteen soveltaa tariffialennusta uusiutuvan ja vähähiilisen kaasun syöttöpisteissä. Jotta uusiutuvan ja vähähiilisen kaasun tuotannon taloudellisesti edullisimmat sijainnit voitaisiin hyödyntää, verkon käyttäjien tulisi hyötyä kapasiteettipohjaisten tariffien alennuksista. Asetuksessa tunnustettu alennus on 100 % uusiutuvalle kaasulle ja 75 % vähähiiliselle kaasulle.
Asetuksen (EU) 2024/1789 artiklan 18 mukaiset alennukset otetaan käyttöön tariffikauden 2026 alusta (1.1.2026 klo 07.00 EE(S)T). Suomen kaasujärjestelmän syöttöpisteissä, joissa uusiutuvaa kaasua syötetään verkkoon uusiutuvan kaasun tuotantolaitoksista, Gasgrid soveltaa 100 % alennusta syöttökapasiteettimaksulle. Suomen kaasujärjestelmän syöttöpisteissä, joissa vähähiilistä kaasua syötetään verkkoon tuotantolaitoksesta, Gasgrid soveltaa 75 % alennusta syöttökapasiteettimaksulle.