Gasgrid ja EU:n tulevat vedynsiirtoverkko-operaattorit ottivat 11.12.2024 merkittävän askeleen eurooppalaisen vedyn siirtoverkkoyhteistyön muodostamisessa, kun Euroopan vetyverkko-operaattorien verkosto (Pre-ENNOH) valitsi hallituksen.
Kansalliset siirtoverkkoyhtiöt ovat yhdessä sopineet väliaikaisen, vapaaehtoiseen yhteistyöhön perustuvan rakenteen perustamisesta, sekä valinneet hallituksen, joka ohjaa toimintaa vuoden 2025 ajan. ENNOH on lakisääteinen järjestö, joka toimii myös Euroopan komission neuvoantajana.
ENNOH:n päätehtävä on edistää vedyn ja rajat ylittävän kaupan sisämarkkinoiden kehittymistä ja toimintaa. ENNOH pyrkii varmistamaan tulevan eurooppalaisen vedynsiirtoverkon optimaalisen hallinnan, koordinoidun toiminnan ja järkevän teknisen kehityksen.
Gasgridin vetyliiketoiminnan johtaja Sara Kärki valittiin Pre-ENNOH:n hallituksen yhdeksi varapuheenjohtajaksi. Tämä luottamustoimi on Gasgridille arvokas, tarjoten mahdollisuuden luoda edellytyksiä ja yhteisiä sääntöjä vedyn siirrolle sekä nopeuttaa yhteiseurooppalaisen vetymarkkinan kehitystä.
Lisätietoja:
Sara Kärki, johtaja, vetyliiketoiminta, sara.karki@gasgrid.fi, puh. +358 40 158 1722