Baltic Sea Hydrogen Collector -hanke on kutsuttu Euroopan unionin Verkkojen Eurooppa -rahoitusohjelman (CEF) neuvotteluihin. Neuvottelut koskevat enintään 15,2 miljoonan euron rahoitusta BHC-hankkeen seuraavan kehitysvaiheen tukemiseksi. BHC-hanke on Gasgridin, ruotsalaisen Nordion Energi H2:n ja tanskalaisen Copenhagen Energy Islandsin hanke, jolla varmistetaan vihreän vedyn tuotantoa Pohjoismaissa ja Pohjois-Euroopassa.
BHC-konsortio haki syksyllä 2024 rahoitustukea EU:n CEF-ohjelmasta (Connecting Europe Facility). Euroopan komission ehdotukseen perustuvat tukisopimusneuvotteluihin kutsutut hankkeet on julkistettu 30. tammikuuta 2025.
”Tämä on loistava uutinen Baltic Sea Hydrogen Collector-hankkeelle (BHC). Tuki osoittaa, että hanke on valmis etenemään suunnitteluvaiheeseen, jossa kaupallista ja teknistä konseptia kehitetään ja lupaprosessia valmistellaan. BHC-hanke on merkittävä askel kohti EU:n energiaomavaraisuustavoitteita ja puhdasta siirtymää, ja olemme kiitollisia Euroopan komission tuesta”, sanoo Gasgridin suurten vetyhankkeiden kehityksestä vastaava johtaja Erkka Saario.
Tämä CEF-haku keräsi yli 74 hakemusta, joissa haettiin yhteensä 4 miljardin euron verran rahoitusta. Tukineuvotteluihin kutsuttiin yhteensä 1,25 miljardin euron edestä hankkeita.
CEF-tuen avulla BHC-hanke valmistautuu siirtymään toteutettavuusselvitysvaiheeseen, jossa keskitytään kaupallisen ja teknisen konseptin kypsyttämiseen ja erilaisiin selvityksiin, jotka liittyvät lupaprosessin käynnistämiseen. Tämän vaiheen tärkeimpiä toimia ovat tekniset toteutettavuustutkimukset, asiakkaiden sitouttaminen, lupamenettelyjen valmistelu ja ympäristövaikutusten arviointi (YVA).
Lisätietoja:
Median yhteydenotot ja haastattelupyynnöt ystävällisesti Gasgridin viestinnän kautta: marjaana.kivioja@gasgrid.fi tai puh. 0400 773 181
Lue 31.1.2025 julkaistusta tiedotteestamme lisää täältä
Baltic Sea Hydrogen Collector (BHC)
Baltic Sea Hydrogen Collector (BHC) on uraauurtava rajat ylittävä hanke, jolla mahdollistetaan vihreän vedyn tuotantoa Pohjoismaissa ja Pohjois-Euroopassa. Hanketta kehittää infrastruktuuri- ja energia-alan yritysten ryhmittymä, johon kuuluvat Gasgrid, Nordion Energi ja Copenhagen Infrastructure Partners. He ovat yhdistäneet voimansa kehittääkseen infrastruktuuria vihreän vedyn keräämiseen ja siirtoon.
Lisätietoja on osoitteessa www.balticseahydrogencollector.com.